Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Iva Radulayová a její videa o partnerských vztazích. Recenze

5. 04. 2017 12:50:22
Videa Ivy Radulayové jsou pořád o tomtéž – o partnerských vztazích v dnešní době. Nebo ještě přesněji: ta poslední jsou hlavně o jejich krizi a zahnívání.

Chmurně výstižný mi v tomto smyslu připadá hlavně úvodní popis ve videu https://www.youtube.com/watch?v=42jwPNwoG_k&t=819s. Místo abychom využili toho, že žijeme v nebývalé svobodné době a že si i ženy mohou více než posledních 50 let žít jak chtějí, s kým chtějí nebo třeba i samy (mohou si to dovolit ekonomicky, společensky, není to trestné, mají k tomu potřebné osobní bezpečí...), mnohdy dobrovolně žijeme v nesvobodě. Možná i většina lidí přežívá v nefunkčním manželství, „spoutaná“ společným majetkem, dětmi, které prý nutně potřebují, aby jejich rodiče žili stále spolu, i kdyby se u toho měli pozabíjet, vlastním strachem a pohodlností a křesťanstvím implantovanou představou, že opravdická láska je posvěcena manželstvím, trvá „navždy“ a rozpad manželství je nepřijatelný neúspěch.

Videopřednášky Ivy Radulayové směřují především k ženám a burcují je: Proč si stěžujete na svůj život? Je to vaše odpovědnost! Tak ji přijměte. Opravdu to tak chcete? Jestli ne, přestaňte už váhat a udělejte konečně první krok ke změně. A druhý, třetí...

Je mi velmi sympatický rezervovaný až odmítavý vztah ke křesťanství a náboženství vůbec, který Iva Radulayová vyjádřila třeba v tomto videu. Úplně se ztotožňuju s tím, že koncept viny a „hříchu“, kterým křesťanství manipuluje se svými ovečkami, nemůže do života přinést nic dobrého a že je na čase ho jako přežitý a nefunkční opustit. Já jsem měla to štěstí, že jsem ho ani v dětství nestihla nasát. Stejně je ale i v lidech, kteří vyrůstali v ateistických rodinách, zakořeněno, že je ušlechtilé obětovat svůj život druhým, že je v pořádku pořád pomáhat a neomluvitelné nepomoci, že je sobecké mít na prvním místě své potřeby, a teprve když jsou uspokojeny, dávat druhým, protože mám z čeho. Že tyto myšlenky nejsou pro hodně zdaleka samozřejmé, ukazuje diskuze přímo ve zmíněném videu, např. od 1:02:50. Spousta lidí je přesvědčená o tom, že pocit viny je užitečným výchovných nástrojem.

Co naopak nekoresponduje s mými zkušenostmi, jsou teze o tom, že muži jsou racionální a zároveň více ve spojení s duchovnem a světlem, zatímco ženy jsou emocionální a více ve spojení s hmotou, že žena muže emocionálně otvírá, protože on sám to neumí. Nepoznávám se v tom, připadá mi to vykonstruované a nevím, v čem by mi takové škatulkování mohlo pomoct. Nejsilněji se projevuje v přenášce Stabilita ženy a síla muže. Moudra, která tam zaznívají, jsou pro mě příliš obecná a nahodilá. Napadá mě u nich, že to sice někdy může být tak, ale jindy i přesně naopak. Pudí mě to k podobné reakci, kterou ve své recenzi předvedl František Fuka po zhlédnutí Duškových 4 dohod. Tak jí tady na chvíli nechávám volný průchod (IR černě, já jí v duchu odmlouvám modře, z výše odkazovaného videa):

6:27 Vždycky si k sobě přitáhneme partnera, který nás doplní. Když máme něčeho přebytek, přitáhneme si toho, kdo toho má nedostatek. A co: vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá? A zákon přitažlivosti – přitáhneš si sobě podobné podle toho, co vyzařuješ?

6:44 každý bychom měli mít všeho na 50 % vnitřně. Proboha proč?

8:00 žena je jin, stín, temná stránka. Proč bych měla být jen temná?

8:17 když žena neumí v sobě tuto stránku přijmout nemůže být ženou. A mužů se to netýká?

9:00 žena je země, hlína, tma, z které vyráží semínko za světlem (= muž), žena dává muži výživu. Nikdy jsem se necítila být příliš spojená se zemí a materiálnem, vždycky jsem chtěla jít za světlem a do říše idejí. Jsem vadná? Proč je žena materiálnější a těžší? V reálu to tak nevypadá, alespoň podle těl i psychiky.

9:34 muž je světlem a neumí to. A proč jen muž? A někteří muži to umí. A všichni můžeme být světlem.

9:58 když žena umí přijmout muže i s jeho temnou stránkou, on ze sebe nemusí dělat lepšího. Není lepší, když je žena múza, která muže inspiruje, aby byl lepší, než byl dosud? A co vytahování se kluků před holkama, a to i v živočišné říši? A co mužské kariéry založené na principu: dělám ze sebe lepšího, a tím rostu?

10:32 když se žena postaví proti muži s mužskou energií, on v ní vidí bojovníka a on ji zabije. OK, ale někdy se postavit musí, když jsou ohroženy její zájmy... Takové dvojjaké, není platné obecně, ne v pracovním a veřejném životě.

Tento způsob mudrování jako ve zmíněném videu mě svojí neuchopitelností silně frustruje, a tak mi vlastně nejcennější připadají terapeutické zkušenosti IR. Generalizace a abstraktní myšlení nejsou její silnou stránkou. U alternativců je často znát absence kvalitního vzdělání: projev IR není příliš kultivovaný, tohle minus se ale částečně vyrovnává jejím temperamentním podáním, půvabem a charismatem (o tom bude ještě řeč). V tématu partnerských vztahů, které je její výlučnou parketou (alespoň ve veřejně dostupných videjích) není navíc úplně jednoduché stanovit základní pravidla, „přírodní zákony“. Kolik lidí, tolik podob a nuancí. Je ošemetné zavádět kategorie jako správný a nesprávný, zdravý a nezdravý, přirozený a nepřirozený vztah a soudit. Jako nejlepší způsob, jak sledovat videa Ivy Radulayové, mi vlastně připadá trochu se nad její myšlenky povznést, něco si z nich vybrat a zbytek zahodit.

A proč se na ni vůbec koukám, když s ní mnohdy nesouhlasím? Nejhlavnější důvod je tento: Kochám se její proměnou ze zahuhlané sluníčkářské alternativky na říznou rockovou ezoterapeutku, šmrncovní, charismatickou, zralou sexy rebelku. Líbí se mi její drajv a stále zřetelnější konturky osobnosti. Tato pozoruhodná a pro mě inspirující metamorfóza se odehrála mezi lety 2013–2015. Posuďte sami:

Jedno z nejstarších videjí, kde veřejně vystupuje, je z ostravské TV z roku 2013.

Působí tam opravdu unaveně a nezdravě.

O pár týdnů později mluvila o něco svěžeji na Goschárně (viz https://www.youtube.com/watch?v=qd30MmEPMig&t=2067s), schovaná za beztvarým, neslaným nemastným outfitem a pár kily navíc. Pak vylezla po více než 2 letech v září 2015 v Dajáně a já zírala.

Wow! Zrodila se nová žena! Dajána jí vůbec sluší. A sekne jí to i na Goschárně v prosinci 2015, jen nemusím toho slizkého Chauna, co ji tam v úvodu a v závěru stále ohmatává. A sekne jí to dosud:-)

Iva Radulayová je pro mě zkrátka milníkem na cestě mého hledání ženského gurua, který by nekázal vodu, když pije víno.

Autor: Hana Borovská | středa 5.4.2017 12:50 | karma článku: 8.59 | přečteno: 923x

Další články blogera

Hana Borovská

Kurz asertivního jednání Jany Brzkovské a Jiřího Salveta. Recenze

Není nejspíš úplně ideální hlásit se na kurz asertivity, když nemám ujasněné, jestli se chci zcela vážně a bez výhrad oddat jejímu nacvičování.

27.6.2016 v 13:11 | Karma článku: 11.22 | Přečteno: 523 | Diskuse

Hana Borovská

Jak se mi dařilo v Akademii návyků Pavla Říhy?

Se zaváděním nových návyků a jejich dodržováním mám své zkušenosti. Asi rok jsem denně cvičila Jógu v denním životě a projela jsem 11 kol Kouzla Rhondy Byrne.

4.4.2016 v 14:13 | Karma článku: 10.53 | Přečteno: 711 | Diskuse

Hana Borovská

Recenze online kurzu Pavla Říhy Akademie návyků

Na videa Pavla Říhy jsem narazila před několika lety, v době kdy infopodnikání v Čechách a na Moravě rozkvetlo do bujných výhonků produktů Davida Kirše, Jiřího Vokáče Čmolíka a mnoha roztodivných aktivit jejich kurzistů.

18.3.2016 v 12:31 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 1193 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Stryczek

Na taneční zábavě v Texasu

Byl nám doporučen „super country bar“ někde na hranicích mezi Oklahomou a Texasem. Jeli jsme z města půl hodiny na západ, potom u starého ranče opustili cestu se zpevněným povrchem a zatočili na jih mezi chřestýše do stepi.

24.6.2017 v 9:58 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Eva Drunecká

Hoď kamenem kdo bez viny

Případ Warmbier rozpoutal vášnivé diskuze. Hororová líčení, předhánění se v líčení hrůz táborů v Severní Korei.

24.6.2017 v 3:39 | Karma článku: 13.72 | Přečteno: 505 | Diskuse

Jiří Fábik

Jak funguje právo – Juvenilní justice.

O tom jak se kradou děti rodičům s pomocí úřadů a s podporou soudů. Práva dle Úmluvy o právech dítěte zřejmě ani jako mezinárodní právní norma nikoho nezajímá.

24.6.2017 v 1:06 | Karma článku: 6.69 | Přečteno: 125 | Diskuse

David Wiltsch

Nezapomeňme si připomenout hrdiny od Zborova

Roku 1917 došlo v rámci Kerenského ofenzívy k bitvě u Zborova, kde prvně nastoupila i Československá brigáda. Z pohledu války nevýznamná bitva. Z pohledu prvního odboje však důležitá událost na cestě k samostatnému stát

23.6.2017 v 17:43 | Karma článku: 17.60 | Přečteno: 337 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jaké to je randit se skrblíkem?

Muž. Vysoký, štíhlý, usměvavý, milý, uměl zajímavě a barvitě hovořit a vyprávět. Dokázal mě pokaždé rozesmát a byl vůči mně pozorný, naslouchal mi. Jeho vadou charakteru bylo, že to byl skrblík. Miloval peníze a sám sebe, ne mě.

23.6.2017 v 15:52 | Karma článku: 25.87 | Přečteno: 1029 | Diskuse
Počet článků 24 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3448

Vášnivá hledačka pravdy a chyb:-) Vlídná školitelka.

www.skolitelka.eu
www.ceske-korektury.cz

Recenze a vlogy mám taky na svém Youtube kanálu: https://www.youtube.com/channel/UCkDUcOigUNtbBAe9bko4L3Q

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.