Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak jsem držela svůj první třídenní půst. Díl 2.

7. 08. 2017 12:27:09
Na konci července na mě dolehl splín. Zdálo se mi, že mě nikdo nemá rád a že je to nespravedlivé. Nic mě nebavilo, dokonce mi nechutnalo jíst. A to je u mě už co říct! Tak jsem se rozhodla, že toho využiju a budu držet půst.

Příprava

Den před půstem jsem odlehčila stravu a vypustila alkohol. Vyklidila potraviny poživatelné bez úpravy, odstranila z jídelního stolu ovoce a vše jedlé. Vyznačila jsem si dny půstu a dny návratovky do kalendáře. Ledničku jsem zalepovat nemusela, neboť v ní nic jedlého nezbylo. Jen jsem na ni dala velkou ceduli:

Jsou na ní dny půstu (20.–22. 7. 2017), návratovky (23.–25. 7.), záznamy, kolik jsem vážila a poznámka, že jsem druhý den půstu prováděla šankprakšalánu – jógovou techniku očisty celé trávicí trubice. V aplikaci Poznámky jsem založila poznámku o půstu, abych si mohla vést dokumentaci včetně fotek. Půst jsem rituálně zahájila 19. 7. po večeři – odcinkla jsem začátek procesu činelky. První den půstu jsem se ráno zvážila, změřila a vyfotila, vážení jsem pak opakovala denně ráno i v době návratovky, další foto a měření jsem dala po ukončení půstu. Ve dnech půstu jsem moc nehubla – váha stále kolísala kolem 60 kg, úbytek nastal až v třídenní návratovce, skončila jsem na 58 kg. Potvrdilo se u mě, že pro hubnutí je rozhodující návratovka, alespoň u krátkých půstů. Je to menší úbytek, než půstující lidé obvykle uvádějí, ale v mém případě je to jedno, neboť při své výšce 177 cm a BMI pulzujícího kolem 19,5 (jedna z kalkulaček BMI) jsem na optimu pro své tělo. Účelem mého půstu byl tak hlavně fyzický, myšlenkový a emocionální detox, péče o tělo a o trávení a příslušné orgány. Tuším, že hlavně játra a žlučník to potřebovaly. No, pravda taky je, že jsem si snila i o tom, že v návratovce slavnostně obléknu své oblíbené žluté šortky, do kterých se už víc jak rok nemůžu narvat...

Průběh

Půstem mě provázel občas se ozývající a občas utichající hlad různé intenzity, nedá se však o něm říct, že by byl „sžíravý“, jak jsem v nějakém textu o půstu četla. Zřejmě jsem se těmi důkladnými přípravami přepnula do režimu mimo jezení a pozornost mi šla jinam. Chuť k jídlu jsem necítila nijak zvlášť intenzivně, ale občas se ozvala. Hádám, že té se nikdy nezbavím. Neobjevila se žádná nevolnost z hladu, ani křeče v břiše, jak jsem tak trochu čekala druhý den. Přisuzuju to pitnému režimu. Kontinuálně jsem se prolívala minerálkama a čaji, vypila jsem nejméně 3 l denně. Moč byla téměř čirá, mnohem čistší, než když normálně jím – to asi piju málo a velkou měrou se pitím odvodňuju (káva, alkohol).

Nevýhodou pro mě bylo, že jsem v tomhle krátkém půstu neměla tolik energie, jako když jím. Pochůzky jsem vyřizovala jen první den, pak jsem byla doma. Vyústilo to do velmi volného, klidného, stálého pracovního a životního tempa – chvílemi trochu jednotvárného. Nikam jsem se nehnala, změnilo se mi rozložení času. Sice mi klesla výkonnost (= poměr vykonané práce ku množství času), ale získala jsem hodně času navíc a zbavila se tlaku stihnout něco „do oběda“. Velice psychicky vzpružující pro mě byla jednoduchost půstu: neřeším co jíst, co kupovat – prostě nejím. Jakýkoliv dietní režim včetně raw, paleo a jiných úchylek je proti tomu extrémně těžký, většinu své kapacity věnujete řešení toho, co, kdy, jak a proč jíst, a ještě žvaněním na toto téma zatěžujete své okolí;-) Další, velmi léčivé zjednodušení spočívá v tom, že u informačního detoxu vás tolik nerozptyluje informační smog. Koncentrujete se na pár vybraných věcí (já jsem redakčně upravovala texty, a tak jsem se svojí slonicí – viz první díl seriálu o půstu – uzavřela dohodu, že na internetu můžu jen na jazykovou příručku a na weby pro ověření faktů v textech). Přineslo mi to pocit větší čistoty a řádu a komfort pro intelektuální práci. Sice jsem nějaký mírný odpor překonávala (jako ostatně často, když je třeba pracovat, a já bych se radši třeba opalovala...), ale šlo to slušně.

Měla jsem dobrý odhad v tom, že jsem programově utlumila všechny své fyzické aktivity na minimum. Ušetřená energie mi stačila právě tak na kvalitní provedení práce v termínu. Na své oblíbené intenzívní fyzické cvičení s Jillian Michaels jsem neměla chuť ani pomyšlení. Ale našla jsem i půstující lidi s opačným přístupem: výživová poradkyně vyráží uprostřed třídenního půstu na 8kilometrovou procházku a navštěvuje s žravými přáteli restauraci, jiná masochistka do sebe během půstu lije nějaké bahno, ze kterého se jí zvedá žaludek, a poté jde na intenzívní fitness. To bych nedala.

Dělalo mi velice dobře cvičit v pauzách od práce jógu. Cvičila jsem sestavy na detoxikaci (první a druhý díl) a rozproudění lymfy, proti bolestem zad, hlavně bederní páteře a někdy jen tak něco hladivě relaxačního a zklidňujícího. Jsem opravdu upřímně vděčná, že dnes existuje tolik podpůrného materiálu zdarma a cítím potřebu všem těch ženám, na jejichž videa odkazuju, jmenovitě poděkovat. Markéta Mlejnková z kanálu Fit jóga Markéta je sportovní profík, má největší výběr cvičení různého zaměření a účelu (třeba i běžci a cyklisti), některá celkem náročná a pro mě neproveditelná, tak volím ty nejjednodušší varianty. Domáčtější StillOnTheWay stíhám napodobit častěji a s menším úsilím, líbí se mi její jemná cvičení a příjemný, uklidňující hlas. Ten má i mateřsky konejšivá Martina Doubková, jejíž videa jsou prakticky rozdělena do několika skupin podle délky lekce. Chcete-li trochu excentričtější relax, můžete sjet cvičení Šárky z jogovny.cz. Její osobitý styl namlouvání videjí už stihl mnohé diváky pobouřit (jak je vidět v diskuzi, kde ji kritizují echt jogíni, co si myslí, že se má vše včetně mluvení dělat zvolna, pomalu, pokud možno bez emocí a mdle). Mně její vedení dělá dobře, vedle relaxačního potenciálu je tam pro mě nečekaně i sexy náboj a umí to ze mě uvolňovat emoce. Technicky sice nedokonalé, ale opravdu originální. A k těmto všem ženám jsem nakonec vždycky přidávala trochu zdravotnějšího Václava Vocáska s jeho krátkými videji, mezi nimiž si každý může najít dokonce i cvičení posilující konkrétní orgán nebo zrak či nehty. Děkuji vám všem ještě jednou za vaše videa! Fakt mi pomáhají.

Příště o detoxu.

Autor: Hana Borovská | pondělí 7.8.2017 12:27 | karma článku: 12.44 | přečteno: 639x

Další články blogera

Hana Borovská

Jak jsem držela svůj první třídenní půst. Díl 3.

Na konci července na mě dolehl splín. Zdálo se mi, že mě nikdo nemá rád a že je to nespravedlivé. Nic mě nebavilo, dokonce mi nechutnalo jíst. A to je u mě už co říct! Tak jsem se rozhodla, že toho využiju a budu držet půst.

8.8.2017 v 12:28 | Karma článku: 10.66 | Přečteno: 472 | Diskuse

Hana Borovská

Jak jsem držela svůj první třídenní půst. Díl 1.

Na konci července na mě dolehl splín. Zdálo se mi, že mě nikdo nemá rád a že je to nespravedlivé. Nic mě nebavilo, dokonce mi nechutnalo jíst. A to je u mě už co říct!

6.8.2017 v 20:46 | Karma článku: 14.62 | Přečteno: 912 | Diskuse

Hana Borovská

Iva Radulayová a její videa o partnerských vztazích. Recenze

Videa Ivy Radulayové jsou pořád o tomtéž – o partnerských vztazích v dnešní době. Nebo ještě přesněji: ta poslední jsou hlavně o jejich krizi a zahnívání.

5.4.2017 v 12:50 | Karma článku: 9.38 | Přečteno: 1167 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Zdeňka Ortová

Nevyžádaná hudba sobotní noci

Je sobotní večer a hudba, která je určena pro návštěvníky sprnové venkovní taneční zábavy, se právě prodírá otevřeným oknem až k nám do obýváku.

19.8.2017 v 22:55 | Karma článku: 5.51 | Přečteno: 115 | Diskuse

Radim Lhoták

Po Německu se potulují stovky tisíc odsouzených nelegálních imigrantů: Není je kam zavřít.

Brusel úspěšně blokuje jakákoliv účinná opatření a německé orgány šturmují v otázkách vnitřní bezpečnosti. Čeká nás stejná doba temna jako po pádu Římského impéria?

19.8.2017 v 12:44 | Karma článku: 32.28 | Přečteno: 1104 |

Leona Orságová

Obtěžování? Buď ráda, že se líbíš!

„Fííí! Ty máš ale postavičku, nechceš, abych ti...“ aneb málokterá láska začala hvízdáním a pokřikováním z lešení.

19.8.2017 v 12:00 | Karma článku: 20.06 | Přečteno: 1370 |

Lubomír Stejskal

K útoku v Barceloně trochu jinak

Dovedeme si představit, že by Evropská unie posílala finanční prostředky Islámskému státu? Šílená otázka, šílená představa. Proč se takto šíleně ptám?

19.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 45.78 | Přečteno: 5108 | Diskuse

Petr Sejkora

Nůž na krk EU - referendum 2021

Není řeč o emotivním CZEXIT! Jde o využití příštích 4 let k vyjednání důstojnější existence ČR v unii.

19.8.2017 v 5:45 | Karma článku: 30.64 | Přečteno: 841 | Diskuse
Počet článků 27 Celková karma 12.58 Průměrná čtenost 3223

Vášnivá hledačka pravdy a chyb:-) Vlídná školitelka.

www.skolitelka.eu
www.ceske-korektury.cz

Recenze a vlogy mám taky na svém Youtube kanálu: https://www.youtube.com/channel/UCkDUcOigUNtbBAe9bko4L3Q

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.