Jak jsem držela svůj první třídenní půst. Díl 2.

7. 08. 2017 12:27:09
Na konci července na mě dolehl splín. Zdálo se mi, že mě nikdo nemá rád a že je to nespravedlivé. Nic mě nebavilo, dokonce mi nechutnalo jíst. A to je u mě už co říct! Tak jsem se rozhodla, že toho využiju a budu držet půst.

Příprava

Den před půstem jsem odlehčila stravu a vypustila alkohol. Vyklidila potraviny poživatelné bez úpravy, odstranila z jídelního stolu ovoce a vše jedlé. Vyznačila jsem si dny půstu a dny návratovky do kalendáře. Ledničku jsem zalepovat nemusela, neboť v ní nic jedlého nezbylo. Jen jsem na ni dala velkou ceduli:

Jsou na ní dny půstu (20.–22. 7. 2017), návratovky (23.–25. 7.), záznamy, kolik jsem vážila a poznámka, že jsem druhý den půstu prováděla šankprakšalánu – jógovou techniku očisty celé trávicí trubice. V aplikaci Poznámky jsem založila poznámku o půstu, abych si mohla vést dokumentaci včetně fotek. Půst jsem rituálně zahájila 19. 7. po večeři – odcinkla jsem začátek procesu činelky. První den půstu jsem se ráno zvážila, změřila a vyfotila, vážení jsem pak opakovala denně ráno i v době návratovky, další foto a měření jsem dala po ukončení půstu. Ve dnech půstu jsem moc nehubla – váha stále kolísala kolem 60 kg, úbytek nastal až v třídenní návratovce, skončila jsem na 58 kg. Potvrdilo se u mě, že pro hubnutí je rozhodující návratovka, alespoň u krátkých půstů. Je to menší úbytek, než půstující lidé obvykle uvádějí, ale v mém případě je to jedno, neboť při své výšce 177 cm a BMI pulzujícího kolem 19,5 (jedna z kalkulaček BMI) jsem na optimu pro své tělo. Účelem mého půstu byl tak hlavně fyzický, myšlenkový a emocionální detox, péče o tělo a o trávení a příslušné orgány. Tuším, že hlavně játra a žlučník to potřebovaly. No, pravda taky je, že jsem si snila i o tom, že v návratovce slavnostně obléknu své oblíbené žluté šortky, do kterých se už víc jak rok nemůžu narvat...

Průběh

Půstem mě provázel občas se ozývající a občas utichající hlad různé intenzity, nedá se však o něm říct, že by byl „sžíravý“, jak jsem v nějakém textu o půstu četla. Zřejmě jsem se těmi důkladnými přípravami přepnula do režimu mimo jezení a pozornost mi šla jinam. Chuť k jídlu jsem necítila nijak zvlášť intenzivně, ale občas se ozvala. Hádám, že té se nikdy nezbavím. Neobjevila se žádná nevolnost z hladu, ani křeče v břiše, jak jsem tak trochu čekala druhý den. Přisuzuju to pitnému režimu. Kontinuálně jsem se prolívala minerálkama a čaji, vypila jsem nejméně 3 l denně. Moč byla téměř čirá, mnohem čistší, než když normálně jím – to asi piju málo a velkou měrou se pitím odvodňuju (káva, alkohol).

Nevýhodou pro mě bylo, že jsem v tomhle krátkém půstu neměla tolik energie, jako když jím. Pochůzky jsem vyřizovala jen první den, pak jsem byla doma. Vyústilo to do velmi volného, klidného, stálého pracovního a životního tempa – chvílemi trochu jednotvárného. Nikam jsem se nehnala, změnilo se mi rozložení času. Sice mi klesla výkonnost (= poměr vykonané práce ku množství času), ale získala jsem hodně času navíc a zbavila se tlaku stihnout něco „do oběda“. Velice psychicky vzpružující pro mě byla jednoduchost půstu: neřeším co jíst, co kupovat – prostě nejím. Jakýkoliv dietní režim včetně raw, paleo a jiných úchylek je proti tomu extrémně těžký, většinu své kapacity věnujete řešení toho, co, kdy, jak a proč jíst, a ještě žvaněním na toto téma zatěžujete své okolí;-) Další, velmi léčivé zjednodušení spočívá v tom, že u informačního detoxu vás tolik nerozptyluje informační smog. Koncentrujete se na pár vybraných věcí (já jsem redakčně upravovala texty, a tak jsem se svojí slonicí – viz první díl seriálu o půstu – uzavřela dohodu, že na internetu můžu jen na jazykovou příručku a na weby pro ověření faktů v textech). Přineslo mi to pocit větší čistoty a řádu a komfort pro intelektuální práci. Sice jsem nějaký mírný odpor překonávala (jako ostatně často, když je třeba pracovat, a já bych se radši třeba opalovala...), ale šlo to slušně.

Měla jsem dobrý odhad v tom, že jsem programově utlumila všechny své fyzické aktivity na minimum. Ušetřená energie mi stačila právě tak na kvalitní provedení práce v termínu. Na své oblíbené intenzívní fyzické cvičení s Jillian Michaels jsem neměla chuť ani pomyšlení. Ale našla jsem i půstující lidi s opačným přístupem: výživová poradkyně vyráží uprostřed třídenního půstu na 8kilometrovou procházku a navštěvuje s žravými přáteli restauraci, jiná masochistka do sebe během půstu lije nějaké bahno, ze kterého se jí zvedá žaludek, a poté jde na intenzívní fitness. To bych nedala.

Dělalo mi velice dobře cvičit v pauzách od práce jógu. Cvičila jsem sestavy na detoxikaci (první a druhý díl) a rozproudění lymfy, proti bolestem zad, hlavně bederní páteře a někdy jen tak něco hladivě relaxačního a zklidňujícího. Jsem opravdu upřímně vděčná, že dnes existuje tolik podpůrného materiálu zdarma a cítím potřebu všem těch ženám, na jejichž videa odkazuju, jmenovitě poděkovat. Markéta Mlejnková z kanálu Fit jóga Markéta je sportovní profík, má největší výběr cvičení různého zaměření a účelu (třeba i běžci a cyklisti), některá celkem náročná a pro mě neproveditelná, tak volím ty nejjednodušší varianty. Domáčtější StillOnTheWay stíhám napodobit častěji a s menším úsilím, líbí se mi její jemná cvičení a příjemný, uklidňující hlas. Ten má i mateřsky konejšivá Martina Doubková, jejíž videa jsou prakticky rozdělena do několika skupin podle délky lekce. Chcete-li trochu excentričtější relax, můžete sjet cvičení Šárky z jogovny.cz. Její osobitý styl namlouvání videjí už stihl mnohé diváky pobouřit (jak je vidět v diskuzi, kde ji kritizují echt jogíni, co si myslí, že se má vše včetně mluvení dělat zvolna, pomalu, pokud možno bez emocí a mdle). Mně její vedení dělá dobře, vedle relaxačního potenciálu je tam pro mě nečekaně i sexy náboj a umí to ze mě uvolňovat emoce. Technicky sice nedokonalé, ale opravdu originální. A k těmto všem ženám jsem nakonec vždycky přidávala trochu zdravotnějšího Václava Vocáska s jeho krátkými videji, mezi nimiž si každý může najít dokonce i cvičení posilující konkrétní orgán nebo zrak či nehty. Děkuji vám všem ještě jednou za vaše videa! Fakt mi pomáhají.

Příště o detoxu.

Autor: Hana Borovská | pondělí 7.8.2017 12:27 | karma článku: 16.51 | přečteno: 1286x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Ladislav Pokorný

Vláda by měla zvážit nařízení, kterým bude stanoveno, že v Česku se už žije líp

Pan premiér se v médiích opakovaně vyjádřil, že díky vládě se občanům žije už jen lépe a že téměř vše bylo vyřešeno. Tuto skutečnost by však bylo vhodné vtělit do vládního nařízení, neboť je smutné, že ne všichni občané to chápou.

28.3.2024 v 16:51 | Karma článku: 33.62 | Přečteno: 566 | Diskuse

Jan Pražák

Mají mít staří lidé přednost?

Ráno jsem vstala levou nohou. Začalo to už předchozí večer, vnučka mi říkala do telefonu, že tam u nich přepadl nějaký mladý mizera staříka, který sotva chodil. Okradl ho a srazil na zem, až si ten pán pohmoždil ruku a odřel tvář.

28.3.2024 v 14:34 | Karma článku: 29.21 | Přečteno: 1954 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunistický guru Marx byl vykořisťovatelem a hrubým člověkem

Na zakladateli vědeckého socialismu toho nebylo moc vědeckého a dělníky vůbec nemusel. Viděl v nich pouze nástroje (užitečné idioty), které svrhnou kapitalismus. Nenáviděl Židy a Slovany včetně Čechů.

28.3.2024 v 13:30 | Karma článku: 16.77 | Přečteno: 283 | Diskuse

Rudolf Pekař

Bacha na sváteční cyklisty

Začátek jara přináší nejen kvetoucí přírodu, ale také návrat cyklistů na silnice. Bohužel, spolu s nimi se objevují i tzv. sváteční cyklisté, kteří se chovají neopatrně a nezodpovědně.

28.3.2024 v 12:17 | Karma článku: 6.26 | Přečteno: 208 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Velký pátek jako příležitost

Už několik let je v "portfoliu" státních svátků i Velký pátek, který by mohl být vhodnou příležitostí k uvědomění si tzv. evropských hodnot, s nimiž se poslední léta mediálně žongluje.

28.3.2024 v 9:34 | Karma článku: 18.24 | Přečteno: 272 | Diskuse
Počet článků 28 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4538

Vášnivá hledačka pravdy a chyb:-) Vlídná školitelka.

www.skolitelka.eu
www.ceske-korektury.cz

Recenze a vlogy mám taky na svém Youtube kanálu: https://www.youtube.com/channel/UCkDUcOigUNtbBAe9bko4L3Q

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...