Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Iva Radulayová a její videa o partnerských vztazích. Recenze

5. 04. 2017 12:50:22
Videa Ivy Radulayové jsou pořád o tomtéž – o partnerských vztazích v dnešní době. Nebo ještě přesněji: ta poslední jsou hlavně o jejich krizi a zahnívání.

Chmurně výstižný mi v tomto smyslu připadá hlavně úvodní popis ve videu https://www.youtube.com/watch?v=42jwPNwoG_k&t=819s. Místo abychom využili toho, že žijeme v nebývalé svobodné době a že si i ženy mohou více než posledních 50 let žít jak chtějí, s kým chtějí nebo třeba i samy (mohou si to dovolit ekonomicky, společensky, není to trestné, mají k tomu potřebné osobní bezpečí...), mnohdy dobrovolně žijeme v nesvobodě. Možná i většina lidí přežívá v nefunkčním manželství, „spoutaná“ společným majetkem, dětmi, které prý nutně potřebují, aby jejich rodiče žili stále spolu, i kdyby se u toho měli pozabíjet, vlastním strachem a pohodlností a křesťanstvím implantovanou představou, že opravdická láska je posvěcena manželstvím, trvá „navždy“ a rozpad manželství je nepřijatelný neúspěch.

Videopřednášky Ivy Radulayové směřují především k ženám a burcují je: Proč si stěžujete na svůj život? Je to vaše odpovědnost! Tak ji přijměte. Opravdu to tak chcete? Jestli ne, přestaňte už váhat a udělejte konečně první krok ke změně. A druhý, třetí...

Je mi velmi sympatický rezervovaný až odmítavý vztah ke křesťanství a náboženství vůbec, který Iva Radulayová vyjádřila třeba v tomto videu. Úplně se ztotožňuju s tím, že koncept viny a „hříchu“, kterým křesťanství manipuluje se svými ovečkami, nemůže do života přinést nic dobrého a že je na čase ho jako přežitý a nefunkční opustit. Já jsem měla to štěstí, že jsem ho ani v dětství nestihla nasát. Stejně je ale i v lidech, kteří vyrůstali v ateistických rodinách, zakořeněno, že je ušlechtilé obětovat svůj život druhým, že je v pořádku pořád pomáhat a neomluvitelné nepomoci, že je sobecké mít na prvním místě své potřeby, a teprve když jsou uspokojeny, dávat druhým, protože mám z čeho. Že tyto myšlenky nejsou pro hodně zdaleka samozřejmé, ukazuje diskuze přímo ve zmíněném videu, např. od 1:02:50. Spousta lidí je přesvědčená o tom, že pocit viny je užitečným výchovných nástrojem.

Co naopak nekoresponduje s mými zkušenostmi, jsou teze o tom, že muži jsou racionální a zároveň více ve spojení s duchovnem a světlem, zatímco ženy jsou emocionální a více ve spojení s hmotou, že žena muže emocionálně otvírá, protože on sám to neumí. Nepoznávám se v tom, připadá mi to vykonstruované a nevím, v čem by mi takové škatulkování mohlo pomoct. Nejsilněji se projevuje v přenášce Stabilita ženy a síla muže. Moudra, která tam zaznívají, jsou pro mě příliš obecná a nahodilá. Napadá mě u nich, že to sice někdy může být tak, ale jindy i přesně naopak. Pudí mě to k podobné reakci, kterou ve své recenzi předvedl František Fuka po zhlédnutí Duškových 4 dohod. Tak jí tady na chvíli nechávám volný průchod (IR černě, já jí v duchu odmlouvám modře, z výše odkazovaného videa):

6:27 Vždycky si k sobě přitáhneme partnera, který nás doplní. Když máme něčeho přebytek, přitáhneme si toho, kdo toho má nedostatek. A co: vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá? A zákon přitažlivosti – přitáhneš si sobě podobné podle toho, co vyzařuješ?

6:44 každý bychom měli mít všeho na 50 % vnitřně. Proboha proč?

8:00 žena je jin, stín, temná stránka. Proč bych měla být jen temná?

8:17 když žena neumí v sobě tuto stránku přijmout nemůže být ženou. A mužů se to netýká?

9:00 žena je země, hlína, tma, z které vyráží semínko za světlem (= muž), žena dává muži výživu. Nikdy jsem se necítila být příliš spojená se zemí a materiálnem, vždycky jsem chtěla jít za světlem a do říše idejí. Jsem vadná? Proč je žena materiálnější a těžší? V reálu to tak nevypadá, alespoň podle těl i psychiky.

9:34 muž je světlem a neumí to. A proč jen muž? A někteří muži to umí. A všichni můžeme být světlem.

9:58 když žena umí přijmout muže i s jeho temnou stránkou, on ze sebe nemusí dělat lepšího. Není lepší, když je žena múza, která muže inspiruje, aby byl lepší, než byl dosud? A co vytahování se kluků před holkama, a to i v živočišné říši? A co mužské kariéry založené na principu: dělám ze sebe lepšího, a tím rostu?

10:32 když se žena postaví proti muži s mužskou energií, on v ní vidí bojovníka a on ji zabije. OK, ale někdy se postavit musí, když jsou ohroženy její zájmy... Takové dvojjaké, není platné obecně, ne v pracovním a veřejném životě.

Tento způsob mudrování jako ve zmíněném videu mě svojí neuchopitelností silně frustruje, a tak mi vlastně nejcennější připadají terapeutické zkušenosti IR. Generalizace a abstraktní myšlení nejsou její silnou stránkou. U alternativců je často znát absence kvalitního vzdělání: projev IR není příliš kultivovaný, tohle minus se ale částečně vyrovnává jejím temperamentním podáním, půvabem a charismatem (o tom bude ještě řeč). V tématu partnerských vztahů, které je její výlučnou parketou (alespoň ve veřejně dostupných videjích) není navíc úplně jednoduché stanovit základní pravidla, „přírodní zákony“. Kolik lidí, tolik podob a nuancí. Je ošemetné zavádět kategorie jako správný a nesprávný, zdravý a nezdravý, přirozený a nepřirozený vztah a soudit. Jako nejlepší způsob, jak sledovat videa Ivy Radulayové, mi vlastně připadá trochu se nad její myšlenky povznést, něco si z nich vybrat a zbytek zahodit.

A proč se na ni vůbec koukám, když s ní mnohdy nesouhlasím? Nejhlavnější důvod je tento: Kochám se její proměnou ze zahuhlané sluníčkářské alternativky na říznou rockovou ezoterapeutku, šmrncovní, charismatickou, zralou sexy rebelku. Líbí se mi její drajv a stále zřetelnější konturky osobnosti. Tato pozoruhodná a pro mě inspirující metamorfóza se odehrála mezi lety 2013–2015. Posuďte sami:

Jedno z nejstarších videjí, kde veřejně vystupuje, je z ostravské TV z roku 2013.

Působí tam opravdu unaveně a nezdravě.

O pár týdnů později mluvila o něco svěžeji na Goschárně (viz https://www.youtube.com/watch?v=qd30MmEPMig&t=2067s), schovaná za beztvarým, neslaným nemastným outfitem a pár kily navíc. Pak vylezla po více než 2 letech v září 2015 v Dajáně a já zírala.

Wow! Zrodila se nová žena! Dajána jí vůbec sluší. A sekne jí to i na Goschárně v prosinci 2015, jen nemusím toho slizkého Chauna, co ji tam v úvodu a v závěru stále ohmatává. A sekne jí to dosud:-)

Iva Radulayová je pro mě zkrátka zajímavou zastávkou na cestě mého hledání ženského gurua, který by nekázal vodu, když pije víno.

Autor: Hana Borovská | středa 5.4.2017 12:50 | karma článku: 9.80 | přečteno: 1329x

Další články blogera

Hana Borovská

Ta socha je kýč! aneb Tanečky kolem Anny Chromy

Moc se mi líbí sousoší Čeští muzikanti od Anny Chromy na pražském Senovážném náměstí. Pražákům ho závidím a pravidelně se jím jezdím kochat. Naposledy k tomu kochání ale přibylo i kroucení hlavou.

28.8.2017 v 22:51 | Karma článku: 29.60 | Přečteno: 760 | Diskuse

Hana Borovská

Jak jsem držela svůj první třídenní půst. Díl 3.

Na konci července na mě dolehl splín. Zdálo se mi, že mě nikdo nemá rád a že je to nespravedlivé. Nic mě nebavilo, dokonce mi nechutnalo jíst. A to je u mě už co říct! Tak jsem se rozhodla, že toho využiju a budu držet půst.

8.8.2017 v 12:28 | Karma článku: 11.77 | Přečteno: 581 | Diskuse

Hana Borovská

Jak jsem držela svůj první třídenní půst. Díl 2.

Na konci července na mě dolehl splín. Zdálo se mi, že mě nikdo nemá rád a že je to nespravedlivé. Nic mě nebavilo, dokonce mi nechutnalo jíst. A to je u mě už co říct! Tak jsem se rozhodla, že toho využiju a budu držet půst.

7.8.2017 v 12:27 | Karma článku: 13.09 | Přečteno: 717 | Diskuse

Hana Borovská

Jak jsem držela svůj první třídenní půst. Díl 1.

Na konci července na mě dolehl splín. Zdálo se mi, že mě nikdo nemá rád a že je to nespravedlivé. Nic mě nebavilo, dokonce mi nechutnalo jíst. A to je u mě už co říct!

6.8.2017 v 20:46 | Karma článku: 15.71 | Přečteno: 986 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vavřinec Karst

Sliby se slibují, blázni se radují

To jsme říkali jako děti, pokud mohla být pochybnost o realitě slibu. Jsme národ bláznů, když věříme slibům politiků? Od roku 1990 nám toho naslibovali naši demokraticky zvolení představitelé spoustu. Výsledkem je zadlužení.

16.10.2017 v 23:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 72 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunistická strana je stokou, která nabrala kolaboranty nejhoršího ražení

Tento výstižný výrok pronesl v nejnovějším a skvělém filmu Jana Hřebejka Zahradnictví – dezertér Martin Finger v roli vlastence, protinacistického odbojáře a bratra hlavního hrdiny. A měl naprostou pravdu.

16.10.2017 v 20:31 | Karma článku: 23.97 | Přečteno: 731 | Diskuse

Přemysl Čech

Kdo nás jednou bude léčit?

Zase se vracím k volebnímu programu jedné nejmenované "obrozené" strany, která ve svém volebním programu hlásá, že lékař pacienty musí nejen léčit, ale musí je také vyléčit! Prosím vás., štípněte mě, zdá se mi to,. nebo nezdá?

16.10.2017 v 19:23 | Karma článku: 11.56 | Přečteno: 433 | Diskuse

Jan Šik

Leningrad: Domobrana

Pomocné vojenské oddíly nebyly výmyslem sovětského režimu. V roce 1812 je poprvé zřídil svým manifestem car Alexandr I., měly mu pomoci v boji proti Napoleonovi.

16.10.2017 v 19:00 | Karma článku: 13.56 | Přečteno: 399 | Diskuse

Richard Siemko

Skandální vystoupení předsedy vlády

Několik dnů před klíčovými volbami do parlamentu České republiky, vystoupil s projevem na mimořádné schůzi sněmovny ke kauze lithium, předseda vlády Bohuslav Sobotka za ČSSD.

16.10.2017 v 18:30 | Karma článku: 38.52 | Přečteno: 2079 | Diskuse
Počet článků 28 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3225

Vášnivá hledačka pravdy a chyb:-) Vlídná školitelka.

www.skolitelka.eu
www.ceske-korektury.cz

Recenze a vlogy mám taky na svém Youtube kanálu: https://www.youtube.com/channel/UCkDUcOigUNtbBAe9bko4L3QNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.